Ayurveda, insanı onu oluşturan elementlere, ruh haline, günün saatlerine, mevsimlereve karakter yapılarına göre farklı olduğunu kabul eden 5000 yıl önce temelleri Hindistan’da atılmış bir yaşam bilimi sistemidir. Peki güvenilir mi? Her gün yeni yeni araştırmalar yapılıyor ancak yapılan her araştırmanın insan üzerinde uzun yıllar süren deneylere ihtiyacı vardır. Dolayısıyla bugün doğru bildiğimiz çoğu şey yarın yanlış olabilir. İşte bu noktada Ayurveda’nın 5000 yıldır insanlar üzerinde denenmiş ve yararları açık ara farkla gözlemlenmiş olması güven duymamız için önemli bir etken. Türkiye gündeminde daha çok yer etmemesine rağmen Ayurveda, Dünya Sağlık Örgütü tarafından tanınmış ve Amerika’da Ayurveda Klinikleri kurulalı da çok olmuştur.Ayurveda’ya göre insanlardaki hava, boşluk, ateş ve su elementlerinin hangi oranda birleştiğine göre ortaya çıkan “Dosha” adı verilen yaşam enerji biçimleri vardır.Bunlar; Vata, Pitta,Kapha şeklinde sınıflandırılır.

Vata: Hava ve eter kombinasyonundan oluşur. Vata doshası ağır basan insanlar enerjik, yaratıcı ve doğaldırlar ve risk almada sıkıntı yaşamazlar. Vata dengesi sinirlilik, korku, yorgunluk, depresyon ve saldırganlık özellikleri ortaya çıkmaktadır. Vata dengesizliğinde yaşanan diğer fiziksel belirtiler isekabızlık, ciltte kuruluk, şişkinlik, kilo dalgalanmaları, kan dolaşımında zayıflama ve terleme ortaya çıkmaktadır.

Pitta: Ateş ve su kombinasyonundan oluşur. Pittadoshası ağır basan insanlar doğal liderlik ve yönetici ruhuna sahip, karar almaya odaklı kişilerdir. Pitta dengesi bozulduğunda vücut ısısında artış, sinirlilik, huzursuzluk, sabırsızlık ve ruh halinde dengesizlikler yaşanmaktadır. Pitta vücutta metabolizma, hazım ve değişime hükmeder. Pitta bünyesi sıcaklık ile ilişik olduğu için etkileri havanın ısındığı yaz aylarında daha yoğun hissedilir. Dengesini yitirmiş bir Pitta’nın dışavurumu mide ekşimesi, reflü, cilt kızarıklıkları, güneş yanıkları, sıcaklık hissi, baş ağrıları, ateş ve asabiyet olarak yaşanabilir.

Kapha: Elementi toprak ve sudur. Kaphadoshası yüksek olan bireyler toplumların önderi olarak nitelendirilirler. Duygu dalgalanmaları en az olan, görev ve sorumluluk bilinçleri çok yüksek olan bireylerde Kapha oranı yüksektir. Kapha dengesi bozulduğunda aşırı sahiplenme, madde bağımlılığı, aşırı duyarlılık söz konusu olmaktadır. Kapha oranı yüksek olan kişiler kalın kemikli, yumuşak ciltli ve sabit bir duygusallığa sahip olurlar. Kapha dengesi bozulduğundanefes ve solunum yolları sıkıntıları, yağlı cilt, yorgunluk, zihin durgunluğu, depresyon ve kilo alma problemleri ortaya çıkar. Kapha ıslak ve soğuk sezonlar ile ilişiktir ve bu yüzden kışın son ayları ile ilkbahar döneminde etkileri ağır basar. Kişinin hangi Dosha’ya ait olduğunu belirlemek için özel dosha testleri bulunmaktadır. Kişilerde genelde bir dosha daha baskındır ama eşlik eden sekonderdoshaları da bulunmaktadır. İki doshanın aynı oranda görüldüğü durumlar da olmaktadır.

Dosha’ya göre beslenmekteki amaç; vücudun hangi yiyeceklerle kendi metabolizmasını çalıştıracağını belirlemek ve sağlık problemleri oluşmadan uygun gıdalarla tedavi eden önleyici sağlık hizmeti sunmaktır. Örneğin; Vata Dosha’sı ağır basan bir kişide denge bozulmuşsa, bu Dosha’nın özelliği kuru ve soğuk olmasından dolayı o dönemde onun metabolizmasına en iyi gelen, sakinleştiren ve sindirimini kolaylaştıran gıdalar yumuşak ve zeytinyağlı gıdalardır. Soğuk sandviçler, salatalar kişinin dengesizliğini arttırarak metabolizmayı da kötü etkiler. Ekşi, tuzlu gıdalar ona yararken, acı ve buruk tatlar kişinin zihin-ruh-beden dengesini daha da bozar. Bunu doğrulayan bir başkadurum ise bazı bireyler psikolojik sorunlar yaşadığında tatlının onları sakinleştirmesidir. Bu kişiler aslında PittaDosha’sı ağır basan kişilerdir dolayısıyla“acı, buruk, tatlı” gıdalar onları yatıştırır. Ancak ihtiyaç fazlası tatlı kişide kilo problemlerine yol açacağı için onu sakinleştiren diğer tatları da kişin bilmesi gerekmektedir. Örneğin buruk bir tada sahip olan çay! Uygun çaykombinasyonlarıyla bu kişilerin tatlı isteğini bastırmak mümkündür.

Kendinizi tanımanız, vücudunuzun gerçekten neye ihtiyacı olduğunu bilmeniz dileğiyle,
Sevgiler…

🔗 URL'yi Kopyala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*