Diyetinize dikkat ederek kilonuzu koruyabilir veya fazla kilonuz varsa zayıflayabilirsiniz. Ancak zayıf olmakla “Fit Olmak” aynı şey demek değildir. Örneğin kilo vererek kalçanızı küçültebilirsiniz ama sıkı, kalkık ve yuvarlak hatlı bir kalça istiyorsanız yapmanız gereken şey daha sıkı bir diyet değil o bölgeyi çalıştıracak bir spordur.

Hareket ve spor kabiliyeti kas ve iskelet sistemimiz varlığıyla doğuştan sahip olduğumuz bir özelliktir. Dolayısıyla hareket kabiliyetimizi devam ettirebilmek için de kas ve iskelet sistemimizin sağlıklı ve aktif olması gerekmektedir. Sadece kas ve iskelet sistemimiz için değil, kalp sağlığımız için, kan dolaşımız için, solunum sistemimiz için, hormonlarımızın düzenli çalışması için ve hatta psikolojik rahatlık için bile hareket etmeliyiz. Örneğin, Ajda Pekkan’ı veya Madonna’yı düşünelim bir takım estetikler var ama o hareket kabiliyeti de mi estetik? Hayır, yıllardır düzenli olarak yaptıkları sporun karşılığı olarak çoğu kişi o yaşlarda elinde bastonla yürürken onlar sahnede dans ediyor…

Hareket etmenin ve sporun ne kadar faydalı olduğuna dair karar birliğine vardıktan sonraki aşama ise kişinin hangi egzersizi hangi sporu yapacağına karar vermesidir. Bunun için kişi amacını doğru sorgulamalıdır.

Sağlıklı ve Dinç olmak için mi ?
Sağlıklı olurken kilo da vermek için mi?
Sağlıklı ve bir o kadar da şekilli bir vücuda sahip olmak için mi?

Bu seçeneklerden sadece birini seçmek zorunda değilsiniz. İsterseniz uygun bir planlamayla hepsine sahip olabilirsiniz. Bunun için istikrarlı bir disiplinle egzersiz ve sporu hayat tarzı haline getirmelisiniz.

Daha Hızlı Zayıflamak İstiyorsanız Ne Yapmalı!
Egzersiz ve sporun her türlüsü metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olacaktır. Kas sisteminizi geliştirdikçe vücudunuzun kasları canlı hücreler olduğu ve sürekli enerji yaktığı için daha fazla kalori yakma potansiyeline sahip olursunuz. Örneğin; Dünya Olimpiyatları yüzme şampiyonu Michael Phelps sahip olduğu kas kitlesiyle 1 yılda hiçbir şey yapmadan 8 kilo yağ yakabilir. Daha kaslı olan her zaman daha hızlı bir metabolizmaya sahiptir.
Spor sadece kas kitlenizi arttırarak metabolizmanızı hızlandırdığı için değil eğer size uygun bir kardiyo egzersiz yapıyorsanız o spor esnasında da kaslarınızın çalışmak için daha fazla enerjiye ihtiyacı olacağı için daha fazla kalori yakarak kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Nedir Bu Kardiyo (Cardio) Egzersiz?
Kardiyo egzersiz demek, kalp atımını belirli bir seviyeye çıkartıp o seviyede bir süre tutarak vücudun daha fazla oksijen kullanmasına sebep olan egzersiz demektir. Kardiyo egzersiz esnasında vücut daha fazla enerjiye ihtiyaç duyarak önce kas deposundaki glikojeni yakar ardından da vücuttaki yağları parçalamaya başlar. Ancak bu egzersizlerin belirli bir süresi vardır gereğinden uzun yaparsanız vücut bu sefer kas yakmaya başlayacaktır. Oyüzden daha fazla kilo vermek hevesiyle uzun süre kardiyo egzersiz yapmak vücudunuzu daha da güçsüz bırakarak istediğiniz sonucu almanızı engelleyecektir. Uygun kardiyo aralığı kişinin sağlık kontrolleri yapılarak birçok parametreye göre kişiye özel belirlenir. Bu egzersizler, yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklete binme gibi belirli bir süreklilik taşıyan egzersizlerdir. Eforu arttıran bazı özel interval egzersizler, zumba gibi dans hareketleriyle sporu eğlenceli bir hale getiren egzersizler de bu gruba girer.

Şekilli ve Sıkı Bir Vücut Mu İstiyorsunuz?
Pilates gibi mat üstünde kişinin kendi ağırlığıyla yaptığı hareketler ve uygun kilolardaki ağırlıklarla evde/spor salonunda yapılan çalışmalar vücut kaslarının geliştirilmesine yönelik egzersizlerdir.

Elbette ki her spor vücudunuzu sporsuz haline oranla daha şekilli yapacaktır. Ancak vücudunuzda tepeden tırnağa orantılı bir değişim istiyorsanız vücudunuzdaki her kası çalıştırdığınızdan emin olmalısınız. Belki de her bölgenize değil sadece belirli bölgelerinizden daha yüksek performans almayı hedefliyorsunuz, o zaman yine o bölge için değişik hareket kombinasyonlarını yapmanız gerekmektedir. Örneğin; karın bölgesini sıkılaştırmak için en sık yapılan hata düz mekik(crunch) çekmeye başlayarak sayıya odaklanmaktır. Oysaki karın bölgesi adından anlaşılacağı gibi “sixpacks” adıyla 6 bölüm, oblik dediğimiz yanlar, adonisdediğimiz alt karın kas bölgesi gibi birçok bölümden oluşmaktadır. Düz mekikle bu bölgelerin hepsine hitap edemezsiniz. Belki eskiye oranla daha sert olur ama genel bir toparlanma meydana gelmez. Ancak her bölge için de o bölgeyi çalıştıran birden fazla hareket bulunmaktadır. Bu hareketlerin hepsini de yapmanız gerektiğini söylemiyorum. Size uygun olanları seçmeli ve bunun için de mutlaka anatomi bilgisi olan bir spor uzmanına danışmalısınız. Örneğin, belinde fıtık olan kişiler için çoğu karın egzersizi kişilerde sıkıntıya yol açabilmektedir. Bu kişiler öncelik olarak “Plank” gibi bir hareket ilekarın ve bel kaslarını güçlendirmeli.

Vücudunuzu şekillendirmeye ve güçlendirmeye yönelik olan bu egzersiz çalışmalarında dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da kasları çalıştırmak kadar dinlendirmeye de özen göstermektir. Arka arkaya günlerde sürekli aynı bölgeyi çalıştırmak geliştirmekten daha ziyade o bölgedeki kasların parçalanmasına yol açar.
Sonuç olarak, kafanızın karıştığının hala hangi egzersizi yapacağınıza karar veremediğinizin farkındayım. Egzersiz ve Spor konusu tek başlık altında anlatılamayacak kadar uzun bir konu. Sizlere şimdilik önerim hem kardiyo egzersizi hem de vücut kas çalışmalarını uygun kombinasyonlarla bir arada yapmanız. Sağlık için kardiyonun önemi yadsınamaz bir gerçek ancak vücut bir bütündür iskelet ve kas sisteminizin de güçlü olması için ağırlık çalışmaları da yapmalısınız.

Zayıflamaya yeni başladıysanız kardiyo egzersizlere ağırlık verebilirsiniz ancak sonrasında zayıfladıkça vücudunuzu şekillendirme ihtiyacınızartacağı için bölgesel kas çalışmalarına da başlamalısınız. Eğer fazla kilonuz yoksa sağlığınız için haftada 300 dk. orta şiddette bir kardiyo egzersiz ve haftada en az 2 gün kas çalışması yaparak fit bir vücuda sahip olabilirsiniz.

Egzersiz ve sporun da size özel olduğunu unutmamanız dileğiyle,
Sevgiler…

🔗 URL'yi Kopyala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*