2013 yılında Trakya Üniversitesi Beslenme Ve Diyetetik Lisans Eğitimini tamamladım.

Üniversite yıllarında TÜBAT( Trakya Üniversitesi Bilimsel Araştırma Topluluğu) ‘a katılarak bilimsel kongreler ve konferanslar düzenlemesinde etkin roller alıp, aynı zamanda kongre sunumları yaptım. Bununla birlikte Fizyoloji Ana Bilim Dalı Laboratuvarlarında bilimsel çalışmalarda aktif rol alarak bilimsel çalışmalarda kendimi geliştirdim.

Mesleki hayatımın ilk yıllarında danışanlarımın hayatına sağlık katarken güzellik de katmanın önemini farkederek bu konuda da danışmanlık yapabilmek için İstanbul’da özel bir akademide ”Güzellik Uzmanlığı / Estetisyen” eğitimi aldım.

İlkokulda ”Taekwondo” ile başlayan profesyonel spor hayatım, ortaokulda “Yüzme” ile devam etti. Üniversite son sınıfta okulun yüzme takımında son kez lisanslı yüzdükten sonra iş hayatıyla birlikte amatör olarak Kickboks, pilates, crossfit ve fitness ile ilgilendim. Enerjik yapımdan dolayı her zaman yüksek efor isteyen egzersiz ve sporlar ilgimi çekti. Ancak aktif bir spor hayatım olmasına rağmen yoğun çalışma tempom ve tabii ki stresin neden olduğu boyun ve sırt ağrılarımdan dolayı yoga yapmaya karar verdim. Bu kararımla birlikte kendimi farklı bir dünyanın içinde buldum. Nefes terapisi, meditasyon ve bütün haliyle “Mindfulness” ile tanıştım. Kendi yaşantıma katarak inanılmaz yararlarını gördüğüm “Mindfulness” esaslarını mesleğimle birleştirerek insanların sadece beslenme tarzlarıyla ilgilenen bir diyetisyen olmaktan ziyade insanlara çok yönlü ve kalıcı değişimlerin kapısını açan bir rehber olmayı hedefledim.

Peki Diyet ve Mindfulness Birlikteliği Nedir?
Zihin, Ruh ve Beden ayrılmaz bir bütün! Beden için ne yaparsanız yapın zihin ve ruhunuza hitap etmediği sürece ne kalıcı olabilir ne de yeterli!

Hiçbir diyet programı insanın insan olduğu gerçeğini izole ederek başarıya ulaşamaz. Sizi her yönünüzle ele alan bir yol ancak sizi gerçek değişime götürür. Çünkü gerçek diyet beyinde başlar, ruhta şekillenir ve bedende cevap verir. Bu nedenle amacım sadece bedensel değişim programı uygulamak değil bütüncül bir dönüşüm oluşturmak.
Sporcu geçmişim, güzellik uzmanlığı eğitimim ve mindfulness yaklaşımımla bir “Diyetisyen” olarak sizi en güzel bedensel değişime dilerseniz de bütüncül bir dönüşüme kavuşturmaktan mutluluk duyarım.

Sevgiler…
Diyetisyen Şeyma Ece Somun
Diet, Health, Balance, Peace of Mind