Birçok öğretide yoga için meditasyonun hareketli hali denilir. Peki bu hareketler vücudumuza ne gibi yararlar sağlıyor? Yoga sadece sakinleşmek için gerekli bir ritüel midir? Kilo verme sürecinde ne yararları var? Sağlık için neden bu kadar önemli bu yoga?

Yoganın spritüel yararlarından daha çok size fiziksel ve fizyolojik yararlarından bahsedeceğim. Çünkü yoğun tempoda geçen hayatlarımızda yeni bir şey deneyimlemek, yeni bir alana vakit ayırmak için bazı somut verilere ihtiyacımızın olduğunun farkındayım.

Günümüz Sosyal Medyasında Yoga, bazı havalı hareketlerden oluşan bir gösteri sanatı gibi görünse de gerçekte yoga için “Yaşama Sanatı” demek daha doğru olacaktır. Çünkü;

Yoga Hormonlarınızı Düzenler !

Yoga Kalp-Damar Sisteminizi Korur !

Yoga Size Lenf Drenaj Yapar !

Yoga İştah Kontrolü Sağlar !

Yoga Organlarınızın Yenilenmesini Sağlar !

Yoga Yaşlanmanızı Engeller !

Yoga Bağışıklığınızın Artmasını Sağlar !

Yoga Kilo Vermenizi Sağlar !

Tüm bunları nasıl oluyor peki? Yogada aslolan nefes teknikleridir. Her harekette bir süre nefes alınıp verilir, nefes alınan hareketlerle nefes verilen hareketler birbirinden farklıdır. Bu sayede vücudun en ücra köşesine kadar oksijen yollamak vücudu baştan aşağı oksijenle yıkamak arınmanın en temel sebebidir. Peki canlılığın yaşamın temeli nedir “oksijen” dir. Bebekleri ve küçük yaşlardaki çocukları düşünün, sanki hiç yorulmazlar ve kolay kolay nefes nefese kalmazlar. Çünkü içgüdüleriyle davranarak nefesi doğru kullanırlar.Ancak ilerleyen yaşlarla birlikte içgüdülerimizle davranmayı bırakıp çevresel etmenlerle birlikte duygusal etmenlerin getirdiği duygusal tepkilerle nefesimizi doğru kullanamaz hale geliriz. İşte bu noktada yoga bizi özümüze döndürmeyi amaçlıyor.

Doğru miktarda ve doğru kaslarla alınan nefes uygun yoga hareket kombinasyonlarıyla doğru bölgelere yönlendirilerek tüm organların canlanmasını ve beslenmesini sağlar!

 

🔗 URL'yi Kopyala

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*